Poistuminen | Toimielimet | Kaupunginvaltuusto | Pöytäkirja 22.01.2007

Kaupunginvaltuusto
Pöytäkirja 22.01.2007 Pykälä 4



Kaupunginhallitus
§ 317
18.12.2006
Kaupunginvaltuusto
§ 4
22.01.2007

 

KAUPUNGINVALTUUSTON PUHEENJOHTAJAN JA VARAPUHEENJOHTAJIEN VALITSEMINEN

 

56/0/011/2005

 

 

KHAL § 317
Esittelijä: kaupunginjohtaja Minna Karhunen.

 

Valmistelija: hallintojohtaja Antti Luukkanen.

 

Lisätietoja antaja: kaupunginjohtaja Minna Karhunen, puh. (09) 2250 5201 tai sähköposti "etunimi.sukunimi@karkkila.fi".

 

Kuntalain 12 §:n mukaan valtuusto valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja tarpeellisen määrän varapuheenjohtajia toimikaudekseen, jollei valtuusto ole päättänyt lyhyemmästä toimikaudesta. Puheenjohtaja ja varapuheenjohtajat valitaan samassa vaalitoimituksessa.

 

Kaupunginvaltuuston työjärjestyksen 1 §:n mukaan valtuustossa on kaksi varapuheenjohtajaa. Työjärjestyksessä ei ole mainintaa valtuuston puheenjohtajiston toimikaudesta.

 

Kuntalain 59 ja 60 §:ien mukaan puheenjohtajaksi tulee eniten ääniä saanut, ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi se, joka on saanut seuraavaksi eniten ääniä ja toiseksi varapuheenjohtajaksi tämän jälkeen eniten ääniä saanut ehdokas. Mitä edellä on sanottu äänistä, koskee myös vertauslukuja, kun vaali toimitetaan suhteellisena.

 

Kaupunginvaltuusto on 24.1.2005 § 4 päättänyt valtuuston puheenjohtajiston toimikaudeksi kaksi vuotta. Niin ikään valtuusto on valinnut vuosiksi 2005-2006 valtuuston puheenjohtajaksi Matti Kuuselan, 1. varapuheenjohtajaksi Aulis Stenholmin ja 2. varapuheenjohtajaksi Risto Sintosen.

 

Kaupunginjohtajan ehdotus:

 

Kaupunginhallitus tekee kaupunginvaltuustolle ehdotuksen kaupunginvaltuuston puheenjohtajiston toimikauden pituudesta.

 

Lisäksi kaupunginhallitus esittää valtuustolle, että se valitsee kaupunginvaltuuston puheenjohtajan ja kaksi varapuheenjohtajaa.

 

Käsittely:
Kaupunginjohtaja täydensi päätösehdosta siten, että kaupunginvaltuuston puheenjohtajiston toimikausi on kaksi vuotta.

 

Päätös:
Kaupunginjohtajan täydennetty päätösehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

 

Täytäntöönpano:
valtuuston listalle

 

KVAL § 4

Kaupunginhallituksen päätösehdotus:

 

Valtuusto päättää, että kaupunginvaltuuston puheenjohtajiston toimikausi on kaksi vuotta.

 

Lisäksi valtuusto valitsee kaupunginvaltuuston puheenjohtajan ja kaksi varapuheenjohtajaa.

 

Käsittely:
Matti Kuusela esitti valtuustoryhmien neuvottelujen pohjalta, että kaupunginvaltuusto valitsisi vuosiksi 2007 - 2008 valtuuston puheenjohtajaksi Matti Kuuselan, ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Aulis Stenholmin ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Risto Sintosen.

 

Päätös:
Valtuusto päätti, että kaupunginvaltuuston puheenjohtajiston toimikausi on kaksi vuotta.

 

Lisäksi valtuusto valitsi kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi Matti Kuuselan, ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Aulis Stenholmin ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Risto Sintosen.

 

 

 




Poistuminen | Toimielimet | Kaupunginvaltuusto | Pöytäkirja 22.01.2007 | Avaa haku
©