Karkkilan ruukkimuseo Senkka on valimoteollisuuden historian erikoismuseo, jonka kohteita ovat Suomen Valimomuseo, Högforsin masuuni ja Karkkila-Högforsin työläismuseo. Suomen Valimomuseossa on esillä pysyvät näyttelyt: Valun jäljillä ja Högfors-museon perusnäyttely. Saman rakennuksen toisessa kerroksessa sijaitsevat Galleria Bremer ja Huitin taidehuone, missä järjestetään vaihtuvia näyttelyitä.
Käykää sisään! – Ilmari Huitin uusi pienoisnäyttely Suomen Valimomuseossa avautuu 27.9.2025
Karkkilassa Suomen Valimomuseossa sijaitsevan Huitin taidehuoneen syysnäyttely avautuu 27.9.2025. Käykää sisään! -näyttely kutsuu tutustumaan Ilmari Huitin interiöörejä kuvaaviin teoksiin.
Sisätilanäkymistä välittyy Huitin esteettinen silmä, jonka avulla hän on tallentanut mieleisiään vanhoja tupanäkymiä uuneineen ja räsymattoineen tai asetellut itselleen tärkeitä kalusteita ja sisustusesineitä tasapainoisiksi sommitelmiksi.
Osa teoksista päästää kurkistamaan Ilmari Huitin kulloiseenkin omaan kotiin, osa esittelee lähipiiriin kuuluvien ystävien tai sukulaisten koteja. Myös Karkkilan Vaskijärvellä sijaitsevan Myllymäen vanhan torpan sisätilojen entisajan tunnelma ja kalustuksen yksinkertaisuus välittyy useissa tauluissa. Torppaan Ilmari Huitti keräsi aikanaan museoesinekokoelmaansa.
Näyttelyyn on saatu tauluja eri kokoelmista 18 kappaletta. Ne edustavat taiteilijan 1930-, 1940- ja 1950-luvun töitä. Useita niistä ei ole nähty näyttelyissä lainkaan aiemmin, vaan ne ovat olleet yksityiskotien kätköissä. Nyt esillä on erityisesti HH-Taidekokoelmiin päätyneitä teoksia, mutta mukana on myös Taidemaalari Ilmari Huitin Säätiön sekä yksityishenkilöiltä ja Lopen kunnalta lainaan saatuja tauluja.
– Ilmari Huitin interiööreissä voi aistia entisajan kodin rauhallisen ja kiireettömän tunnelman, kuvailee hallituksen puheenjohtaja Hannu Huitti näyttelyn järjestäneestä Taidemaalari Ilmari Huitin Säätiöstä. – Niistä välittyy myös Ilmari Huitin arvostus vanhoja rakennuksia, kalusteita ja muita esineitä kohtaan.
Suomen Valimomuseon Huitin taidehuoneen Käykää sisään! -näyttelyn avajaistilaisuus pidetään perjantaina 3.10.2025 klo 18 museon 2. kerroksessa, Bremerintie 10, Karkkila. Käykää sisään, tervetuloa!
Näyttely on avoinna syyskaudella museon aukioloaikoina viikonloppuisin la ja su klo 12–15.
13.9. - 26.10.
Aeon Lux & Sami Lust: Unelmat tappavat
Veistoksia, akvarelleja ja äänitaidetta.
Näyttely on avoinna 26.10. asti la-su klo 12-15 Suomen Valimomuseon Galleria Bremerissä (Bremerintie 10). Avoinna ryhmille myös sopimuksen mukaan.
Karkkilan ruukkimuseon kokoelmat Finnaan
Karkkilan ruukkimuseo Senkka on liittynyt Finnan aineistontarjoajien joukkoon. Saatavilla on nyt digitoituja kokoelmia, joiden avulla voi tutustua paikallisen Högforsin tehtaan työläisten elämään 1800-luvulta alkaen ja Suomen valimoteollisuuden vaiheisiin.
”Museon kokoelmien laajempi esittely, niiden tunnetuksi tekeminen ja saatavuuden parantaminen on ollut pitkään museon tavoitteena”, kertovat museonjohtaja Tommi Kuutsa ja museoamanuenssi Janne Viitala Senkasta. Ruukkimuseon pääkokoelmia on kaksi: Karkkila-Högforsin työläismuseon ja Suomen Valimomuseon kokoelmat. Kokoelmissa on tällä hetkellä noin 11 000 esinettä ja 157 000 valokuvaa.
Raudan valmistukseen, valamiseen ja ruukkiyhteisön työläisten elämään pääsee kurkistamaan monipuolisesti kuvien ja esineiden avulla Finna.fi-hakupalvelussa. Alkuvaiheessa museo on julkaissut etenkin valokuvia, jotka esittelevät Högforsin tehtaan, Suomen muiden valimoiden sekä Karkkilan historiaa. Lisäksi mukaan on valittu muun muassa Högforsin valmistamia ja Högforsin tehtaalla käytössä olleita esineitä.
Nyt nähtävillä oleva aineisto sisältään noin 250 objektia, ja museo tuo uutta aineistoa hakupalveluun säännöllisesti.
Tutustu Finna-aineistoon: https://bit.ly/3SCKVW4
Lounais-Suomen Teollisuusperintöreitti julkistetettiin 7.6.
Kotimainen Teollisuusperintöreitti saa kolmannen alueellisen reitin, kun Lounais-Suomen Teollisuusperintöreitti liittyy Länsirannikon reitin ja Kymeenlaakson reitin joukkoon. Euroopan Neuvoston kulttuurireittistatuksen omaavaan European Route of Industrial Heritage (ERIH) -verkostoon kuuluvan Lounais-Suomen Teollisuusperintöreitin avajaiset ovat Kylien päivänä 7.6.2025.
Seitsemän kohdetta kattavalla reitillä sukelletaan raudan, tekstiilin, nahan ja lasin maailmaan niin aineettoman kulttuuriperinnön kuin rustiikkisten miljöiden kautta. Mukana reitillä ovat Forssan museo ja Kuosikeskus, Nuutajärven lasikylä, Portaan Nahkurinverstas, Karkkilan ruukkimuseo/Suomen Valimomuseo, Mathildedalin Ruukkitehtaat, Teijon ruukki sekä Taalintehtaan ruukkimuseo.
Kohteissa järjestetään erityisohjelmaa avajaispäivän kunniaksi. Tapahtumiin on vapaa pääsy!
Karkkilassa järjestetään opastettu kävelyretki Högforsin ruukkireitillä. Opastus käynnistyy kello 12.00 Suomen Valimomuseosta.
www.teollisuusperintoreitti.fi/lounaissuomi
Museokauppaan uusia Högfors-tuotteita
Karkkilan Ruukkimuseo Senkan museokaupan valikoima laajeni uusilla omilla Högfors-tuotteilla.
Suomen Valimomuseon museokauppa Lansetissa on ollut myynnissä mm. kirjallisuutta, postikortteja ja valurautatuotteita. Nyt haluttiin päivittää ja laajentaa valikoimaa. “Viime kesänä kuunneltiin asiakkaita ja saatiin monenlaista palautetta kaupan valikoimasta. Lähdettiin siitä sitten ideoimaan.”, kertoo museokaupan hoitaja Pia Majava.
Uusia tuotteita on ideoitu yhdessä museon työntekijöiden kesken ja ideoita on haettu muista museokaupoista ympäri Suomea. Pia Majava kertoo olevansa varsinainen museokauppafani: “Jos matkoilla ei ole aikaa tutustua museoon, niin aina ehtii käydä katsomassa museokaupan tarjonnan”.
Museokauppaan tulee myyntiin tuotteita, joita ei saa mistään muualta, sillä niitä komistaa uudistettu Högfors-logo. Logon on suunnitellut Pia Majava. “Idea lähti vanhasta kaivonkannesta, joita löytyy ympäri Suomea ja jotka ovat varmasti monelle tuttuja. Tämän logon kaivonkansi löytyy myös yläkerran näyttelystämme.”
Uudesta tuoteperheestä ensimmäisenä tulee myyntiin emalimuki, patakinnas, avaimenperä ja muistivihko. Lisäksi salmiakin ystäville on luvassa Högforsin ruukinpippureita. Makeistamo Oy:n salmiakit on tehty käsin Kauttualla ja peltirasian kanteen on teetetty oma etiketti.
“Yritettiin etsiä tuotteita, jotka luonnollisesti liittyvät museomme kokoelmissa oleviin esineisiin. Mutta valittiin myös perinteisiä museokauppatuotteita kuten avaimenperä ja vihko. Högfors-tuotteiden lisäksi hyödynnetään kokoelmissa olevaa materiaalia mm. vanhoja mainoksia. Niistä on jo ollut myynnissä postikortteja, joista suosituimmista teetettiin julisteet ja tulossa on vielä jääkaappimagneetteja.” kertoo Majava.
“Jännä nähdä, miten uudet tuotteet otetaan vastaan. Toivotaan, että museoon löytyy yhtä paljon kävijöitä tulevana kesänä kuin oli viime vuonna. Högfors-tuotteet ovat kivoja matkamuistoja museovieraille ja hyviä tuliaisia kesämökkiläisille.“, pohtii Majava.
Högfors-logolla varustettuja tuotteita on myynnissä 13.4. lähtien Valimomuseon museokauppa Lansetissa, joka on talvikaudella avoinna la–su klo 12 - 15. Ja kesäaikaan eli 1.6. alkaen Valimomuseo on avoinna joka päivä. Maksuvälineenä käy vain pankkikortti. Tervetuloa ostoksille!
Huom. Karkkilan kaupunki ei ota enää vastaan käteistä 1.5.2023 alkaen. Karkkilan ruukkimuseon pääsylippujen ja museokaupan tuotteiden maksuvälineinä käyvät pankki- ja luottokortit. Sisäänpääsy myös Museokortilla ja Kaikukortilla.
Katso, mikä on tämän kuukauden museoesine!
Museonjohtaja Tommi Kuutsan ja amanuenssi Janne Viitalan kirjoittama tietokirja ”RAUDASTA SYNTYNYT – Högforsin historia 1820 - 2020” on julkaistu. Lue kirjaesittely!
Voit tutustua netissä kolmeen kohteeseemme:
Seuraa meitä somessa:
Sivua päivitetty 2.10.2025/pm
Karkkilan kaupunki
Valtatie 26 D
03600 Karkkila
Y-tunnus 0127046-7
Laskutusosoitteet
Verkkolaskut:
Verkkolaskuoperaattori:
CGI
Välittäjän tunnus:
003703575029
Verkkolaskuosoite:
003701270467
Kaupungin puhelinvaihde:
(09) 4258 3600
Palvelupiste Serveri:
(09) 4258 3755
palvelupiste@karkkila.fi
Kirjaamo:
kirjaamo@karkkila.fi