Ajankohtaista työväenopistolta

Opistolla vietetään talvilomaviikkoa 16. – 22.2., joten opiston toimisto on suljettuna. Toimisto avautuu jälleen maanantaina 23.2.2026. 

Tulossa olevia kursseja:

(Huom. Kursseille on ennakkoilmoittautuminen ilmoittautumissivustolla, https://uusi.opistopalvelut.fi/karkkila/fi/

Mosaiikkikurssi

Tällä työväenopiston kurssilla voi valmistaa mosaiikkitekniikalla erilaisia käyttöesineitä, kuten kukkaruukkuja, pöydän kansia, kehyksiä, koriste-esineitä jne. Mosaiikkimateriaaliksi käyvät mm kaakeli, posliininpalat, lasi, kivi, muovi jne. Kurssi sopii vasta-alkajille sekä jatkokurssilaisille. Laastia, liimaa, sekä kaakeleita voi ostaa materiaalimaksua vastaan. Infoilta 13.3.2026, opetus: 20. – 22.3.2026. Kurssi järjestetään opistotalon alakerran luokassa (Anttilankatu 8) ja opettajana toimii Anne Siirtola. 

Hygieniapassi-kurssi

Hygieniapassi vaaditaan kaikilta pakkaamattomia ja helposti pilaantuvia elintarvikkeita käsitteleviltä henkilöiltä. Työväenopisto järjestää kurssin jolla kerrataan elintarvikehygienian perusasioita ja suoritetaan hygieniaosaamistesti. Tietoa hygieniaosaamistestistä on saatavilla osoitteesta www.hygieniapassit.info ja etukäteen suositellaan tutustumista kurssin oppimateriaaliin osoitteessa www.lupakokata.fi. Kurssipäivät ovat kaksi keskiviikkoa: 18.3. ja 25.3. Kurssille tulee ilmoittautua ennakkoon. 

  • Huomaathan kurssien maksamisesta tämän:  Kurssit maksetaan kotiin lähetettävällä laskulla, erilaisilla liikunta- ja kulttuurieduilla (ePassi, Smartum, Edenred), pankkikortilla tai MobilePaylla. Mikäli kurssin aikoo maksaa muuten kuin laskulla, tulee aina olla ensin yhteydessä opiston toimistoon. Muuten kuin laskulla maksettaessa tulee maksu suorittaa kurssin alkaessa opiston toimistoon, jotta laskuja ei lähetetä turhaan.

Sivustoa päivitetty 30.1.2026 /mh

Tiedotteet