Vuoden karkkilalainen

Vuoden karkkilalainen on valittu vuodesta 2006 alkaen yleisöäänestyksellä ennakkoraadin valitsemien ja suostumuksensa antaneiden ehdokkaiden joukosta. Palkinnon tarkoitus on huomioida ansioituneita ja karkkilalaiselle tärkeitä henkilöitä. Vuoden karkkilalaisen valurautainen kädenjälkitaulu ripustetaan Karkkilan kaupungintalon Veturiaulaan muiden kädenjälkitaulujen joukkoon.
 

Vuoden karkkilalaiset

vuosi 2024 Ahmad Mahmud, vuosi 2023 Aki Kaurismäki, vuosi 2022 Manta Rozman, vuosi 2021 Pertti Toikka, vuosi 2020 Jaska Halttunen, vuosi 2019 Tomi Toivonen, vuosi 2018 Anna Tallgren, vuosi 2017 Erkki Ollakka, vuosi 2016 Milla Malmberg, vuosi 2015 Veijo Toikka, vuosi 2014 Mika Nikander, Vuosi 2013 Erkki Nissinen, vuosi 2012 Heikki ”Hessu” Sundström, vuosi 2011 Sinikka Kataja, vuosi 2010 Heikki Valpola, vuosi 2009 Katariina Ahjoniemi, vuosi 2008 Juha Salo, vuosi 2007 Manno Laakso, vuosi 2006 Teuvo Ranta

 

Vuoden 2024 karkkilalainen on Ahmad Mahdud

Vuoden 2024 karkkilalaiseksi on yleisöäänestyksellä valittu Ahmad Mahmud. Äänestys järjestettiin yhteistyössä Karkkilan kaupungin ja Karkkilalainen-lehden kanssa. Äänestyksessä annettiin noin 750 ääntä.
Ahmad Mahmud on karkkilalainen 18-vuotias nuori jalkapalloilija, joka toimii apuvalmentajana useassa nuorempien pelaajien joukkueessa. Ahmad on myös nuorisovaltuuston jäsen. Hän opiskelee Nummelan Luksiassa rakennusalaa.
 
Vuoden karkkilalaisen nimitys sekä perinteinen valurautainen kädenjälkitaulu julkistettiin Karkkilan Rautapäivillä. Taulu saa pysyvän paikkansa kaupungintalon Veturiaulassa, jossa se liittyy osaksi aiempien vuoden karkkilalaisten kädenjälkien rivistöä. Ahmadin mukaan yksi ikimuistoisimmista hetkistä oli kädenjälkitaulun valaminen. Ennen tilaisuutta Ahmadia jännitti, miten kaikki sujuu. Käden painaminen pehmeään hiekkaan tuntui lopulta helpolta, ja hetki jäi mieleen ainutlaatuisena kokemuksena.
 
Yleisöäänestykseen osallistuneet perustelivat Ahmadin valintaa vuoden karkkilalaiseksi erittäin myönteisesti. Häntä kuvailtiin esimerkilliseksi, ystävälliseksi ja auttavaiseksi nuoreksi, joka huomioi hienosti ympärillään olevat ihmiset. Ahmadin katsottiin olevan aito hyvän mielen lähettiläs Karkkilassa. Hänen toimintansa nuorten hyväksi nuorisovaltuustossa sekä jalkapallon apuvalmentajana nähtiin tärkeänä ja kannustavana. Ahmadin positiivinen asenne, hymyilevä olemus ja vilpitön halu auttaa näkyvät arjessa monin tavoin: pelikentillä, kouluympäristössä ja kaduilla. Hän on kaikkien kaveri.
 
Ehdokkuus tuli Ahmadin tietoon kesken koulupäivän, kun liikunta- ja nuorisopäällikkö Anna Koivu soitti ja ehdotti osallistumista. Päätös lähteä mukaan syntyi nopeasti. Valinta Vuoden karkkilaiseksi tuli Ahmadille iloisena yllätyksenä. Hän kertoo kilpailun jännittäneen etukäteen, mutta voiton jälkeen olo oli iloinen: ”Karkkila on hyvä paikka. Tuli hyvä mieli voitosta.”
 
”Ahmad on erinomainen esimerkki siitä, miten maahanmuuttajataustainen nuori voi kasvaa vahvaksi osaksi paikallisyhteisöä ja myös rakentaa sitä. Hänen avoimuutensa ja halunsa osallistua tekevät hänestä esikuvan monille”, iloitsee kaupunginjohtaja Juha Jokitalo.
 
Voitto otettiin ilolla vastaan myös perheessä. ”He ovat ylpeitä musta. Olen rohkea ja uskallan lähteä mukaan. Kiitän vanhempiani, jotka ovat aina kannustaneet.”
 
Karkkilan kaupunki onnittelee Ahmad Mahmudia lämpimästi!
 

Vuoden 2023 karkkilalainen on Aki Kaurismäki

Vuoden 2023 karkkilalaiseksi valittiin yleisöäänestyksellä elokuvaohjaaja Aki Kaurismäki. Kaurismäki sai kilpailussa 38 % kaikista annetuista äänistä. 

Valintaa vuoden karkkilalaiseksi perusteltiin äänestyksessä muun muassa seuraavasti: Aki Kaurismäen valinta ei perusteluja kaipaa. Hän on tuonut Karkkilalle näkyvyyttä ja julkisuutta Suomessa ja maailmalla, nostanut Karkkilan esille elokuvissaan sekä tuonut meille eloa ja virtaa. Elokuvateatterin avaaminen oli kulttuuriteko pikkukaupungissamme. Tunnettu ja ansioitunut karkkilalainen, joka ottaa rohkeasti kantaa myös paikallisiin asioihin. Ihan paras ukko!

Aki Kaurismäen rautaan valetut kädenjäljet paljastettiin Rautapäivillä 14.6., ja kädenjälkitaulu on ripustettu kaupungintalon sisääntuloaulaan.

Aki Kaurismäki vastaanotti vuoden karkkilalaisen kunniakirjan ja kukat. Onnittelemassa kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja Satu Ahjoniemi ja Karkkilassa aiemmin kaupunginjohtajana toiminut Kari Korkiakoski. Kuva: Karkkilalainen

Vuoden karkkilalainen 2022 on energinen, iloinen ja kannustava liikuttaja Manta Rozman.

Manta Rozman kukitetiin Karkkilasalissa 24.4.2023 ja kuvattiin Kuningattaren aulassa.

Vuoden karkkilalainen 2021  on rohkea yrittäjä ja Karkkilan kehittäjä Pertti Toikka.

Kuvassa on Pertti Toikka valtuuston kokouksessa pitämässä puhetta kukituksensa jälkeen.

Vuoden 2020 karkkilalainen on Fillapäiväkirjan kirjoittaja, luonnossa liikkuja Jaska Halttunen.

Kuvassa on Vuoden 2020 karkkilalainen, Jaska Halttunen kunniakirjan ja kukkien kera.

Vuoden 2019 karkkilalainen on yrittäjä Tomi Toivonen. 

Kuvassa kaupunginjohtaja Tuija Telén ja vuoden 2019 karkkilalainen, yrittäjä Tomi Toivonen.

Vuoden 2018 karkkilalainen on energinen, iloinen ja aktiivinen, nuoria innostava musiikinopettaja ja muusikko Anna Tallgren. 

Kuvassa Vuoden 2018 karkkilalaista, Anna Tallgrenia ovat onnittemassa kaupunginjohtaja Tuija Telén ja Karkkilalaisen toimitusjohtaja Keke Asposalo. Kuvan otti Ulla Jokila.

Vuoden 2017 karkkilalainen on uuttera ja pyyteetön ”vapaaehtoistyömyyrä”, Ahmoon työväentalon talkoomestari Erkki Ollakka

Kuvassa on Erkki Ollakka juhlallisuuksien jälkeen Kuningattaren aulassa.

Vuoden 2016 karkkilalainen on aktiivinen kulttuuripersoona, väsymätön ja sydämellinen ahertaja, Karkkilan työväenopiston rehtori Milla Malmberg. 

Kuvassa on Milla Malmberg ja tyttärensä Rauha vuoden karkkilalaisen juhlakahvitilaisuudessa.

Vuoden 2015 karkkilalainen on avulias, talkoohenkinen ja aktiivinen taustavaikuttaja yrittäjä Veijo Toikka.  

Kuvassa on Veijo Toikka valtuuston kokouksen yhteydessä pidettyjen juhlallisuuksien jälkeen.

Vuoden 2014 karkkilalainen on oopperalaulaja ja Karkkilan Työväen Näyttämön pitkäaikainen puheenjohtaja, teatteriohjaaja ja näyttelijä Mika Nikander.

Kuvan Mika Nikanderista on ottanut Virpi Lepistö.

Vuoden 2013 karkkilalainen on pitkäaikainen ja arvostettu karkkilalaisyrittäjä ja luottamushenkilö Erkki Nissinen. 

Kuvassa on Erkki Nissinen kukitustilaisuuden jälkeen.

Vuoden 2012 karkkilalainen on Nahkion Maatalouskonemuseon perustaja Heikki ”Hessu” Sundström.

Kuvassa on Heikki Sundström kukkien ja kunniakirjan kera.

Vuoden 2011 karkkilalainen on taksiautoilija Sinikka Kataja. 

Kuvassa ovat Sinikka Kataja ja valtuuston puheenjohtaja Timo Palenius.

Vuoden 2010 karkkilalainen on säveltäjä, kuoronjohtaja ja musiikin monitoimimies Heikki Valpola, joka toimii Sibelius-Akatemian kansanmusiikkiosaston lehtorina. 

Kuvassa Timo Palenius ja Hanna Keränen onnittelevat Heikki Valpolaa valtuuston kokouksessa.

Vuoden 2009 karkkilalainen on Katariina Ahjoniemi, joka mm. voitti vuonna 2009 Kultainen Harmonikka-kilpailun.

Kuvassa on Katariina Ahjoniemi kukitustilaisuudessa helmikuussa 2010.

Vuoden 2008 karkkilalainen on SM-rallisarjan ison N-ryhmän suomen mestaruuden vuonna 2008 voittanut kilpa-autoilija Juha Salo.

Kuvassa kaupungintalon ala-aulassa ovat kehittämispäällikkö Elina Pekkarinen ja Juha Salo.

Vuoden 2007 karkkilalainen on Karkkilan Urheilijoiden junioripainijoita jo monta vuosikymmentä menestyksekkäästi valmentanut Manno Laakso.

Kuvassa on Manno Laakso kädenjälkitaulun kiinnitystilaisuudessa kaupungintalon ala-aulassa.

Vuoden 2006 karkkilalainen on 20 vuotta sairaankuljetusyrittäjänä Karkkilassa toiminut Teuvo Ranta.

Kuvassa ovat kaupungintalon ala-aulassa kehittämispäällikkö Elina Pekkarinen ja Teuvo Ranta.

Sivustoa päivitetty 18.2.2026 /mh