Vesihuolto haja-asutusalueella

Haja-asutusalueilla kiinteistöjen vesi- ja jätehuolto toteutetaan yleensä kiinteistökohtaisin järjestelmin. Jos liittyminen Karkkilan kaupungin vesijohtoverkkoon ei ole mahdollista, lähekkäin sijaitsevat kiinteistöt voivat perustaa yhteisen vesiosuuskunnan, jossa jäsenet jakavat vastuut ja kustannukset.

Kaivoveden käyttöä varten veden laatu ja turvallisuus kannattaa tarkistuttaa laboratoriossa.

Jätevesien käsittelyssä on noudatettava vesihuolto- ja ympäristölainsäädäntöä. Kiinteistöllä voi olla oma jätevesisäiliö, joka tyhjennetään säännöllisesti tai oma jätevesijärjestelmä käsittelyä varten. 

Kunnalliset lietekuljetukset Karkkilassa

Vastuu saostus- ja umpisäiliöiden tyhjennysten ja lietekuljetusten järjestämisestä siirtyy kiinteistön haltijalta kunnalliselle jäteyhtiölle.

Lietesäiliön tyhjennys pitää tilata Karkkilan alueella Rosk’n Roll Oy Ab:ltä, joka vastaa urakoiden kilpailutuksesta ja laadun varmistuksesta. Muut urakoitsijat eivät saa tarjota alueella asumislietteiden käsittelypalveluita. 

Tyhjennyksen tilaaminen

Viemäriverkostoon kuulumattomien kiinteistöjen saostus- ja umpisäiliöiden sekä pienpuhdistamoiden lietetilojen tyhjennykset tilataan Rosk’n Rollin asiakaspalvelusta.
– sähköpostitse liete@rosknroll.fi
– puhelimitse 020 637 7000
– täyttämällä lomake
– verkkosivuilla rosknroll.fi/liete

Sivustoa päivitetty 2.2.2026 / jn